Jak nie dać się oszukać przy wypożyczaniu auta? Zobacz, na co trzeba uważać.

08/10/2023

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wynajmie auta krótkoterminowo, na dni.

Wynajem auta na pierwszy rzut oka wydaje się czynnością prostą. Nie mniej jednak doświadczenia naszych klientów, historie, którymi się dzielą zainspirowały nas do tego, żeby stworzyć ten krótki przewodnik i ostrzec przed praktykami niektórych wypożyczalni samochodów.

1. Wiarygodność wypożyczalni

Przede wszystkim warto sprawdzić z kim będziemy podpisywać umowę. W dzisiejszym świecie standardem jest, że firmy mają swoje strony www, prowadzą profile na Facebooku, Instagramie. Warto sprawdzić czy wypożyczalnia samochodów od której chcecie wynająć auto jest wiarygodna i można znaleźć ją w Internecie. To już połowa sukcesu. Drugą jest to jakie ma opinie. Czy dotychczasowi klienci, którzy wynajmowali samochód z tej wypożyczalni samochodów byli zadowoleni i pozostawili pozytywne opinie. Nasze, Toleo Cars możecie sprawić tutaj.

2. Stan samochodu

Podczas odbioru auta przedstawiciel wypożyczalni powinien mieć przy sobie oprócz umowy protokół, na którym powinny być zaznaczone wszelkie niedoskonałości samochodu: wgniecenia, rysy, odpryski, pęknięcia. Warto wspólnie obejrzeć samochód, upewnić się, że stan na protokole jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Jest to o tyle ważne, że jeśli usterka nie będzie zaznaczona na protokole to wypożyczalnia może uznać, że uszkodzenie powstało podczas naszego użytkowania. To oznacza, że wypożyczający zostanie obciążony kosztami z tytułu udziału własnego. Często słyszymy o takich przypadkach od klientów, którzy wrócili z zagranicznych wakacji. Perspektywa spędzenia urlopu w ciepłym kraju nie sprzyja skupieniu a później niestety wakacyjny rachunek jest wysoki i pozostawia niesmak po powrocie do kraju. Takie przypadki zdarzają się też w Polsce, więc warto zachować skupienie i dobrze sprawdzić auto przy wydaniu. W Toleo Cars rzetelnie informujemy o wszystkich wadach wydawanego pojazdu. Obie strony podpisują Protokół zdawczo-odbiorczy zarówno przy wydaniu jak i przy zwrocie auta.

3. Udział własny - co to jest, czy tego potrzebuję?

Często po otrzymaniu oferty pytacie nas o to czym jest udział własny. To określony poziom ryzyka jakie bierzecie na siebie w przypadku uszkodzenia samochodu. Warto zwrócić na to uwagę, czy dana wypożyczalnia w ogóle zgadza się na zniesienie udziału własnego w ramach umowy wynajmu samochodu krótkoterminowo. My w Toleo Cars mamy taką opcję do wyboru dla naszych klientów.

U nas, w Toleo Cars udział własny określony jest konkretną wartością np. 2000 PLN. Jeśli naprawa wynosi np. 8000 PLN to i tak ponosicie koszt 2000 PLN .Jeśli nie chcecie w ogóle brać na siebie takiego ryzyka, wykupcie opcję "zniesienia udziału własnego". Cokolwiek stanie się z samochodem podczas wynajmu, jesteście wolni od wszelkich trosk i odpowiedzialności finansowej.

4. Atrakcyjna cena

Tanio i dobrze. To najczęściej słyszymy od osób zainteresowanych. Ale czy zawsze cena powinna być czynnikiem decydującym o wyborze auta? Wg nas oczywiście, że trzeba brać pod uwagę cenę, ale cenę ostateczną. Szczególnie duże, międzynarodowe firmy chcąc zachęcić do wyboru ich wypożyczalni prezentują na początku cenę np. bez ubezpieczenia, które finalnie okazuje się obowiązkowe. Niektóre wypożyczalnie podają ceny netto zamiast brutto i na koniec klient jest zdziwiony, bo nie wiedział, że dodatkowo musi zapłacić podatek. Zdarza się, że wypożyczalnie doliczają opłatę przygotowawczą. W takim przypadku niska cena za dobę, w rzeczywistości oznacza znacznie więcej. Cena za dobę to za mało, aby określić, czy oferta wypożyczalni jest atrakcyjna. Konieczne jest porównanie pozostałych warunków najmu. Warto zwrócić uwagę na to co jest a czego nie ma w ofercie a za co i tak ostatecznie trzeba będzie zapłacić np. zwyżka za wiek kierowcy czy dodatkowego kierowcę. W Toleo Cars klient otrzymuje ofertę z ceną ostateczną. Prezentujemy również różne opcje do wyboru np. fotelik dla dziecka, zniesienie limitu kilometrów czy wyjazd za granicę. Są to opcje na życzenie klienta, dodatkowo płatne. Nie ma żadnej opłaty przygotowawczej.

5. Zasady i ograniczenia. Jak uniknąć dodatkowych kosztów przy zwrocie

Jeśli chcemy, aby opłata przy wydaniu była jedyną jaka nas czeka podczas wynajmu auta warto zwrócić uwagę na regulamin wypożyczalni, zasady i ograniczenia. Od tak podstawowych jak zakaz palenia w samochodzie czy ponoszenie kosztów ewentualnych mandatów do takich, które dla niektórych mogą być zaskoczeniem. Warto sprawdzić czy jesteśmy zobowiązani do zwrotu czystego, zatankowanego samochodu. Jeśli oddany auto brudne, z pustym bakiem to wypożyczalnia doliczy dodatkowe koszty zgodnie ze swoim cennikiem. Sprawdzimy jaki mamy limit kilometrów w ramach wynajmu. Jeśli przejedziemy więcej, wypożyczalnia samochodów doliczy dodatkową opłatę. Warto pilnować też godziny zwrotu. Przekroczenie umówionego czasu skutkuje naliczeniem opłaty za dodatkową dobę. Nieuprawniony wyjazd za granicę, przedłużenie wynajmu bez uprzedzenia itp. Warto zapoznać się z dokumentami, które podpisujemy, by uniknąć przykrej niespodzianki. W Toleo Cars wszystkie dodatkowe opłaty są opisane w Regulaminie z którym klient zapoznaje się przed podpisaniem umowy.