Wcale nie leasing. Mali przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wynajem samochodów.

18/02/2024
'}}

Zainteresowanie wynajmem długoterminowym aut wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 17% w 11.2022r. do 23% w 07.2023r. wynika z badania IBRiS.

1. Badanie

Badanie IBRiS "Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców wobec samochodów służbowych" wykonano w lipcu 2023r. na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Badanie przeprowadzone wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych.


2. Najważniejsza dla małych średnich przedsiębiorców jest STAŁA rata

Jak wynika z badania, do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez najmniejszych przedsiębiorców w naszym kraju przy wyborze finansowania auta służbowego należą: stała miesięczna rata, niezależna od stóp procentowych (49 proc.), niska miesięczna rata (41 proc.) oraz pełna obsługa, ubezpieczenie i serwis wliczone w ratę (37 proc.)

Dla niespełna co trzeciej firmy ważne są proste formalności, zaś dla przeszło co czwartej – dowolność decyzji o wykupie auta.

3. Wynajem długoterminowy coraz bardziej doceniany

Z badania wynika też, że wynajem długoterminowy jest coraz bardziej rozpoznawalny, gdyż 89 proc. badanych odpowiedziało, że słyszało o niej, to o 5 pkt. proc. więcej, niż w listopadzie 2022 r. Zgodnie z wynikami badania słabnie zainteresowanie zakupem aut za gotówkę wśród najmniejszych przedsiębiorców - w porównywalnym okresie z 36 proc. do 33 proc. Świadomość oferty wynajmu długoterminowego wzrosła o 7% w porównaniu do poprzedniego badania przeprowadzonego w listopadzie 2022r.

4. Wynajem długoterminowy a leasing

Najważniejsza różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym dotyczy kosztów – wysokości miesięcznych rat oraz ewentualnego odkupu użytkowanego auta. Raty za samochód wynajmowany długoterminowo są zwykle niższe niż w przypadku rat leasingowych.

Inną przewagą wynajmu nad leasingiem jest elastyczność umowy. W przypadku leasingu zazwyczaj nie ma możliwości wcześniejszego zakończenia umowy, a umowy leasingowe podpisywane są na lata. W przypadku wynajmu istnieje większa elastyczność: można np. zamienić samochód na inny, porozumieć się z firmą i wcześniej zwrócić samochód.

5. Wykup - można, trzeba?

W leasingu finansujący zobowiązuje się do zakupu samochodu, natomiast w najmie - jest on już jego właścicielem. Drugi aspekt - wysokość czynszu w najmie długoterminowym może być dowolna, natomiast w leasingu musi ona być co najmniej w wysokości ceny nabycia przez finansującego. Klasyczny leasing ma tak rozłożone raty, że ostatnia rata warunkująca wykup pojazdu to najczęściej 1% - w najmie długoterminowym wykup to z reguły 30-50% wartości pojazdu, ponieważ korzystający spłaca tylko część pojazdu (najczęściej odpowiadającą utracie wartości samochodu). W leasingu po zapłaceniu ostatniej raty stajemy się właścicielem pojazdu - w najmie mamy różne opcje - można zwrócić pojazd, wykupić go lub rozłożyć pozostałą kwotę na mniejsze raty.

W Toleo Cars oferujemy wynajem długoterminowy. Gwarantujemy stałą ratę przez cały okres wynajmu. Zapraszamy do kontaktu. Oferty są przygotowywane indywidualnie.